O nás:

Saša Ryvolová, Indonésie a co na to já?

Nejen hudbou je člověk živ. To jsem si uvědomil naplno v pondělí 9.února při vstupu do spíše muzikou proslulého pražského P-klubu v Trojické, kde se konala beseda a presentace knihy “Indonésie, batoh a já” Saši Ryvolové. Jedná se o prvotinu autorky, kterou by většina z vás asi spíše zařadila do světa hudebního, jakožto životní partnerku Wabiho Ryvoly.

Je skvělé, že Saša dokázala kouzlo svého vypravěčského umu přenést na stránky papíru formou tak příjemnou a osvěžující, že nelze než knihu doporučit. Nejedná se totiž o obyčejný cestopis, těch i o samotné Indonésii najdete včetně článků v geografických magazínech (National Geographic, Koktejl či Lidé a země) dostatek. Jedná se o vyprávění vtipně glosvané řadou poučení načrtnutých s takovou lehkostí až bere dech. A to včetně líčení nepříjemných zážitků, které “velké a daleké” cestování s sebou přináší.

Presentace v Trojické Saša zahájila promítáním fotek včetně komentáře řady nevšedností. Co barvitě neukázala fotografie, to bylo vzápětí dokresleno vtipnou poznámkou. Vše ještě korunoval krátký film opět plný světa zvaného Indonésie o hledání stop českého velikána Járy Cimrmana. Téma dnes často (mnohdy už příliš mnoho) přemílané, nicméně v tomto případě provedené s citem a tudíž v okamžiku hrozící podbízivé námětové lacinosti pokračující nečekaně dál. Tak doufám, že se s ním nejméně na Carmenově Trampském promítání na Koberci v příštím roce shledáme.

Přestávka předělila večer a druhá půle patřila trampské skupině Podobni zvěři. Z jejich vystoupení zřetelně čišelo souznění s autorkou. Zde by asi bylo vhodné pro pořádek doplnit, že Saša má na svých cestách vedle sebe zdánlivě nenápadného, opodál stojícího, parťáka Vaška Lomiče, který na všem co už bylo citováno má velký podíl. Závěr hudební produkce patřil Wabiho “Letokruhům”, které kromě Saši z pódia si už zpíval celý sál.

Narazíte-li tedy na knížku “Indonésie, batoh a já”, neváhejte po ní sáhnout. Ať už se chystáte do pro nás exotických krajin či jen občas rádi zabloudíte na cesty na stránkách knih a ve vlastní fantazii. Věřte, že tohle vše vám tahle knížka pomůže splnit.

 

Belmondo

 

Vyšlo na FOLKtime.cz v rubrice zajímavosti 13. 2. 2004.

 

zpět

~

www.HicSuntLeones.info