Nabídka cestovatelských besed:

Indonésie, batoh a já

Cestování po indonéských ostrovech Sumatra, Jáva, Bali, jižní Sulawesi, Yapen a Biak

Občas doma Peru

Zážitky z cesty po Peru nás zavedou na jezero Titicaca, Machu Picchu i do amazonského pralesa

Tanec s Velkým Jaguárem aneb Po stopách starých Mayů

Putování především mexickým Yucatanem, Guatemalou a Hondurasem

Kde vládne Bůh a přítel kalašnikov

Křesťanský sever Etiopie v kontrastu s divokými kmeny v povodí Oma, kde se válčí o dobytek a ženy nosí talířky ve spodním rtu

Na východ od ráje aneb Malé Sundy

Indonéské souostroví Málé Sundy nabízí úžasné potápěčské lokality, sopky, charakteristické domorodé kampungy (osady), komodské varany, ale i třeba lov velryb ruční harpunou. Krátce navštívíme i Moluky.

Afrikou za "Velkou pětkou"

Projedeme nejúžasnější Národní parky Jižní Afriky, Namibie a Botswany. Uvidíme nejen fascinující pouště a kaňony i domorodé vesnice kmene Himba, ale především neuvěřitelné množství zvířat v čele s celou "velkou pětkou", tj. lvem, levhartem, slonem, nosorožcem a buvolem!

Vodní svět jižní Brazílie

Navštívíme pestrou faunu bažinné pánve Pantanal, úchvatné kaňony, říčky, řeky, jeskyně a vodopády v čele se světoznámými Iguazu. Horské baroko zlatokopeckých městeček (Ouro Preto, Congonhas). Velrybí školka v Praia da Rosa. Nakonec úchvatné pulsující město s karnevalovým veselím Rio de Janeiro.

Jemen - zřítelnice oka Mohamedova

Hlavní město Sana'a s úžasnými hliněnými mrakodrapy zdobené jako perník. Treky v horách s opevněnými vesnicemi na vrcholcích. Trhy, velbloudi a muži se zahnutými jambyiemi žvýkající kát. Mořské želvy kladoucí vejce v zálivu Ras Sharma. Endemická flóra ostrova Socotra.

Stezkami Zlatého trojúhelníku

Thajsko, Barma, Laos a Kambodža nejsou jen skvostné pláže na pobřeží, ale také etnické vesničky horských kmenů v oblasti „opiových stezek“ v pohraničí, pestré plovoucí trhy, překvapivé přírodní úkazy a romantický západ slunce nad nejdelším teakovým mostem světa... Neuvěřitelné množství architektonických památek včetně fascinujícího khmerského komplexu Angkor, vyjížďky na slonech a třeba i malá vycházka s živými tygry.

Příběhy Afriky

Mnohdy dramatická setkání se zvířaty v NP Zimbabwe, Zambie a JARu (sloni, hroši, nosorožci, buvoli, lvi, žirafy, zebry, antilopy i gepardi), rafting pod Viktoriínymy vodopády, prehistorické křovácké jeskynní malby a třeba i treky v Dračích horách

Krev a písek Filipín

Ostrovy sopek a bílých pláží s vyhlášenými potápečskými lokalitami (žralok velrybí a liščí), proslulá rýžová políčka ve strmých svazích hor, visící rakve a mumie. Nejmenší primát světa - nártoun filipínský. Kuriozní a krvavé velikonoční obyčeje v San Fernando.

Borneo krásné i drsné

Tropická džungle malajského Bornea plná orangutanů, nosatých opic kahau, pestrých zoborožců i krvelačných pijavic. Obrovské jeskynní systémy Niah a Mulu plné netopýrů a salang, jejichž hnízda jsou vybranou pochoutkou. Největší květina světa - proslulá Raflésie. "Dlouhé domy" kdysi obávaných kmenů lovců lebek.

Sólo pro Papuu

Na Západní Papue v indonéské části ostrova Nová Guinea žijí stovky kmenů, některé téměř na úrovni doby kamenné a mnozí bojovníci ještě znají chuť lidského masa. Liší se jazyky, způsobem zdobení i života. Zaměříme na příslušníky kmene Dani v horském údolí Baliem, jejichž oděvem je vysušený plod lahvovníku „koteka“, a nížinného kmene Koroway, podle svých obydlí na stromech nazývaných „stromoví lidé“. Jako vždy budeme spát i jíst s domorodci v jejich přístřešcích, těžit ságo a sbírat ságové červy. Pronikneme do řezbářského umění Asmatů, jejich hudby a tance. Na Biaku a okolních ostrovech navštívíme odlehlé rybářské vesnice a nevynecháme ani potápění v ráji potápěčů celého světa Raja Ampat.

Srí Lanka - zářivá slza Indie

Putování zemí budhistických chrámů a klášterů, barvitých hinduistických oslav, jejichž součástí jsou i mučedníci, visící za kůži na hácích. Zářivě bílé pláže, rybáři na kůlech, čajové plantáže v horách i deštný prales. Starodávná města zapsaná v seznamu UNESCO, skalní chrámy, paláce a koloniální města. Skalní pevnost Sigiriya a výstup na nejposvátnější horu Srí Lanky Adam´s Peak. "Sloní sešlost" a největší populace levhartů světa, ale i mnoho dalších druhů zvířat v Národních parcích. A ostré curry pod ostrým sluncem 3x denně...

Uganda - trochu jiná Afrika

Prožijeme společně dobrodružství v zemi, kterou Winston Churchill kdysi nazval "Perlou Afriky". Budeme kempovat na březích velkých jezer, kde jsme slýchali z bezprostřední blízkosti řev hrochů, pozorovat z paluby lodi úžasný ptačí ráj na Kazinga Channel a setkávat se s množstvím zvířat v Národních parcích Mgahinga, Queen Elizabeth i Murchison Falls. Podnikneme trek v podhůří Rwenzori a v Kibale Forest navštívíme šimpanzí tlupu. Jako zlatý hřeb se zúčastníme výpravy za horskými gorilami v deštném pralese NP Bwindi a na závěr zakusíme i nejtěžší chvíle našeho putování...

Island – krajina sopek a ledovců

Výprava do čarovné krajiny jezer a duhově zbarvených horských štítů, tisíců vodopádů, spících sopek, ledovců a gejzírů nás zavede k místu nejstaršího evropského parlamentu Thingvellir v největší příkopové propadlině, oddělující euroasijskou a americkou kontinentální desku. Čekají nás i Duhové hory, termální koupele, bublající bahenní jezírka a bizarní skalní útvary, výprava za pozorováním velryb v Húsavíku i úžasné ledovcové jezero Jokulsarlón s tančícími krami a tuleni. Krátce se zastavíme i na Faerských ostrovech, kde na ostrově Mykinas budeme pozorovat největší kolonií papoušků Severu – papuchalků. A to zdaleka není všechno!

Zběsilá Čína

To nejzajímavější z Říše středu

Zlaté vábení Yukonu

Po stopách prvních zlatokopů na Yukonu a Aljašce stopem, pěšky i lodí.

Viva Cuba!

Autentický pohled současnosti roku 2021 na magický „Ostrov svobody“. Výprava proti proudu času očima nezávislého cestovatele. Zveme vás k nahlédnutí do země mnoha protikladů, do země Che Guevary i Ernesta Hemingwaye… Okázalá koloniální sídla i chátrající paláce Havany, bělostné pláže a průzračně modré moře v kontrastu s chudinskými čtvrtěmi kdysi překrásných měst a frontami na cokoliv... Tabákové plantáže a úchvatná příroda bizarních homolí kopců Valle de Viňales, země revoluce, rumu a žhavých rytmů, růžových plameňáků i temné historie. To všechno je Kuba dnešních dnů!

Velké tanzanské safari

Kultovní zážitek migrace pakoňů přes řeku Mara. Tisíce kopytníků na rozlehlých pláních Serengeti a na ně číhající šelmy. Jezero Natron plné plameňáků. Život v pověstném kráteru Ngorongoro. Výstup na aktivní sopku Ol Doinyo Lengai. Kmeny Masai, Hadzabe a Datoga. Turisty oblíbený ostrov Zanzibar s vůní vanilky, hřebíčku a temnou historii. Koloniální památky Stone Townu, písečné pláže, želvy a endemické opice.

nové: MADAGASKAR S VŮNÍ VANILKY A POTU

Vydáme se na vlastní pěst na čtvrtý největší ostrov světa, někdy označovaný za "Osmý světadíl", který nabízí nepřeberné množství zoologických zvláštností i překrásnou přírodu. Poplujeme na piroze po řece Tsiribihina, budeme se prodírat deštnými pralesy Národních parků, zatáboříme uprostřed fascinujících skalních útvarů NP Isalo, navštívíme safírové doly v Ilakaka a užasneme při pohledu na unikátní ostré špice krasových věží Tsingy de Bemaraha. Budeme naslouchat úžasným zpěvům endemických poloopic lemurů Indri, zažijeme setkání se vzácným a kuriozním ksukolem ocasatým i zábavnými lemury kata, pozorovat nádherně zbarvené chameleony a další vzácné živočichy. Pokocháme se zdejšími malebnými baobaby a zalenošíme si na plážích s bílým pískem a průzračně čistým mořem. Nahlédneme do života obyčejných Malgašů, neuvěřitelně chudých, ale laskavých a usměvavých. Tropický ráj i peklo - to je MADAGASKAR!


 

Všechny přednášky jsou doplněny cca 300 snímky, videoklipy a ukázkami autentické hudby. Délka přednášky je cca 1,5 hod. (Po dohodě i zkrácená verze 45 min.)

Pořadatel zajišťuje pouze dataprojektor, plátno a ozvučení (výstup z PC: VGA + Jack 3,5 nebo HDMI)

 

Kontaktní e-mail: besedy@hicsuntleones.info


Sdílet

~

www.HicSuntLeones.info